Najważniejsze informacje

Transport żywności

Stale rozwijająca się cywilizacja powoduje, że zapotrzebowanie na usługi transportowe jest coraz większe. Jedną z gałęzi tego sektora jest transport żywności, który również rośnie w siłę. Co warto wiedzieć o przewożeniu produktów spożywczych i jakie są wymogi w tej dziedzinie?

Czym jest transport żywności?

Czym jest transport żywności?

Transport żywności, czyli przewożenie produktów spożywczych z punktu A do punktu B, to jedna z najbardziej wymagających dziedzin tej branży. Najczęściej polega na dostarczaniu gotowych wyrobów bezpośrednio od producentów do konsumentów.

Ze względu na zróżnicowanie produktów żywnościowych ich transport jest skomplikowanym i trudnym procesem. Wszystkie aspekty muszą być szczegółowo ustalone i dopasowane do wymaganych norm prawnych i sanitarnych.
Wszystko to ze względu na wyższe niż w przypadku innych ładunków ryzyko. Uszkodzenie towaru w tej sytuacji wiąże się nie tylko ze stratami materialnymi. Jest to przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia i życia konsumentów. Dlatego też przewóz tego typu towarów uregulowany jest wieloma przepisami, których należy bezwzględnie przestrzegać.

W transporcie żywności oprócz odpowiednich warunków przewożenia ważny jest również czas. Najczęściej to właśnie on decyduje o stanie produktów spożywczych. Dlatego wszystkie dostawy muszą być dostarczane w ustalonych terminach.

Jakimi środkami transportu przewożona jest żywność?

Jakimi środkami transportu przewożona jest żywność?

Do transportowania produktów spożywczych wykorzystuje się pojazdy grzewcze oraz chłodnicze. Zależy to oczywiście od typu żywności, jaką trzeba przewieźć. Pojazdy chłodnicze można podzielić jeszcze na 3 grupy:

Pojazdy izotermiczne - posiadają izolowane ściany, ale nie mają własnego systemu chłodzenia.

Pojazdy chłodnicze - posiadają mechaniczne systemy chłodzenia, które pozwalają obniżyć temp. nawet do -20°C oraz izolowane ściany i dach.

Lodownie - pozwalają na obniżenie temperatury systemem innym niż mechaniczny lub absorpcyjny. Najczęściej jest to lód lub skroplone gazy.

Niektóre towary przewożone są również na specjalnych paletach, które muszą spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa. Są to tzw. palety higieniczne, które są dostosowane do skomplikowanych założeń czystości. Wykonane są ze specjalnych materiałów, do których nie przywiera brud. Dzięki temu transportowanie żywności za ich pomocą jest w pełni bezpieczne.

Specjalne wymogi dla transportu produktów spożywczych

Standardy dotyczące przewozu żywności określa Umowa ATP. Każdy pojazd musi zostać zatwierdzony przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny, a kierowca powinien posiadać aktualną książeczkę sanepidowską.

W przypadku produktów zwierzęcych i odzwierzęcych konieczne jest zarejestrowanie pojazdu w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym. Gdy w ładunku znajdują się produkty roślinne, muszą być one zabezpieczone przed dostawaniem się zanieczyszczeń.

Umowa ATP opisuje dokładnie wszystkie wymagania, w tym odpowiednie temperatury dla każdej grupy produktów. Mówi ona również o tym, że pojazd powinien być dokładnie oczyszczony po każdej dostawie i wykorzystywany wyłącznie do przewożenia żywności.

W przypadku chłodni wymagany jest system monitorujący temperaturę. Dodatkowo każdy pojazd powinien być odpowiednio oznakowany.

Zapotrzebowanie na transport żywności stale rośnie. Produkty spożywcze wysyłane są zarówno w obrębie kraju, jak i poza jego granice. Jednak cały proces to spore wyzwanie logistyczne.

Aby dostarczyć do konsumenta dobrej jakości i nieuszkodzoną żywność, każdy etap przewozu musi być dokładnie zaplanowany.