Najważniejsze informacje

Transport maszyn

Przewóz maszyn i sprzętów, zwłaszcza tych ponadgabarytowych, może być dla inwestorów i osób prywatnych bardzo trudnym przedsięwzięciem. Samodzielne jego zorganizowanie może okazać się logistycznie niewykonalne. Rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania specjalizującemu się w tym zakresie przewoźnikowi.

Na czym polega zorganizowany transport maszyn?

Na czym polega zorganizowany transport maszyn?

Przy organizacji transportu maszyn należy mieć na uwadze obowiązujące przepisy i ograniczenia. Firma transportowa podejmująca się takiego zadania musi wykazywać się dużym doświadczeniem, zapewniać bezpieczeństwo jego wykonania oraz posiadać odpowiednie zezwolenie.

Firma realizująca usługi przewozowe maszyn musi również dysponować bogatą infrastrukturą techniczną. Istotne będzie wyposażenie w takie urządzenia jak: wózki widłowe, podnośniki powietrzne i hydrauliczne, oraz rolki transportowe i powietrzne.

Wykwalifikowana kadra to podstawa

Równie ważnym czynnikiem jest odpowiednio przeszkolona i wykwalifikowana w obsłudze specjalistycznych urządzeń załoga. Ponadto firma przewozowa musi również być wyposażona w elementy zabezpieczające ładunek podczas transportu - przede wszystkim mocowania zapewniające jego pasywność.

Organizacja przewozu zróżnicowana będzie ze względu na rodzaj i model maszyny, jej parametry techniczne oraz możliwości i wymagania klienta. Pomocna w wyborze właściwego przewoźnika może okazać się wiedza i kompetencje spedytora mającego dostęp do szerokiej oferty firm przewozowych.

W jaki sposób transportowane są maszyny?

Podstawą bezpiecznego przewozu maszyny jest jej prawidłowe załadowanie i odpowiednie zamocowanie, gwarantujące stabilność ładunku. Decydującym czynnikiem sposobu transportu danej maszyny są przede wszystkim jej gabaryty i rzeczywista waga.

W przypadku maszyn o standardowych parametrach, przewozu dokonuje się za pomocą odpowiednio dobranego typu naczepy, jak platforma, plandeka czy firanka.

Dla maszyny przekraczającej dopuszczalne wymiary zastosowana musi zostać przyczepa niskopodwoziowa, wyposażona w odpowiedni najazd. Niektóre maszyny wymagają przed transportem rozmontowania. Wpłynie to znacząco na zmniejszenie ich wymiarów i ułatwi ich przewiezienie.

Transport maszyn krok po kroku

Cały proces, poczynając od zdemontowania, odpowiedniego zapakowania, załadunku i transportu, po rozładunek i ponowne zmontowanie, jest skomplikowanym logistycznie zadaniem.

Dobrym rozwiązaniem jest wówczas wybór firmy realizującej powyższe przedsięwzięcie w sposób kompleksowy, co znacznie ułatwi jego wykonanie i ograniczy koszty.

Bardzo istotnym w świadczeniu usług transportowych maszyn jest zapewnienie i przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa oraz zachowanie wszelkich obowiązujących w tym zakresie norm.

Jakie maszyny podlegają specjalistycznemu transportowi?

Jakie maszyny podlegają specjalistycznemu transportowi?

Najczęściej transportowanymi maszynami jest sprzęt budowlany, maszyny rolnicze i urządzenia przemysłowe.

Niektóre z maszyn budowlanych mogą poruszać się same, ale metoda ta sprawdza się tylko przy przemieszczaniu się na niewielkie odległości. Przy dłuższych trasach będzie to niemożliwe i nieopłacalne.

Tym samym zarówno taki sprzęt, jak wszelkiego rodzaju dźwigi, koparki, spychacze czy równiarki, posiadające własny napęd i koła lub gąsienice, jak i urządzenia ich pozbawione, np. tokarki czy przecinarki budowlane przewożone są na kolejne, odległe miejsca budowy transportem wyspecjalizowanym.

Również samodzielne przewożenie maszyn rolniczych może okazać się nierealne. Może o tym decydować wielkość maszyny do przewozu lub odległość jej transportowania. W związku z tym przewożone przez firmy specjalistyczne są nie tylko maszyny wielkogabarytowe jak ciągniki, kombajny, prasy czy przyczepy rolnicze, ale również większość mniejszych urządzeń: opryskiwacze, rozrzutniki, kosiarki.

Warto do przewozu maszyn skorzystać z usług profesjonalnej firmy transportowej, zaufać jej wiedzy i doświadczeniu. Zadba ona o rzetelny i bezpieczny przebieg całego procesu.