Najważniejsze informacje

Międzynarodowy transport towarów

Transport międzynarodowy towarów to jedna z podstawowych dziedzin, dzięki którym funkcjonuje nasza gospodarka. Bez jego istnienia import oraz eksport produktów nie miałby racji bytu. W ciągu ostatnich lat Polska zdobyła pierwszeństwo w dziedzinie przewozów międzynarodowych, co bezpośrednio wpłynęło również na rynek pracy.

Sektor ten zapewnia pracy tysiącom Polaków. Okazuje się jednak, że praca w tej branży nie należy do najłatwiejszych. Wymaga to jednak posiadania wiedzy związanej z logistyką i znajomością prawa międzynarodowego.

Międzynarodowy transport towarów - co to?

Międzynarodowy transport towarów

Międzynarodowy transport towarów opiera się na translokacji dóbr materialnych. Wymaga to nie tylko dobrej organizacji, ale i wiedzy na temat efektywnego zarządzania flotą pojazdów, pracownikami oraz czasem.

Jest to dziedzina, w której każda minuta ma ogromne znaczenie. Jeden drobny błąd może bowiem zaważyć na losach całej firmy. Transport, nawet ten krajowy, wymaga dobrej komunikacji oraz prowadzenia szczegółowej dokumentacji. Niezwykle pomocne okazuje się więc korzystanie ze zdobyczy technologicznych, takich jak systemy GPS. To właśnie dzięki nim praca w tej branży, staje się łatwiejsza.

Jakie towary są transportowane międzynarodowo?

Transport międzynarodowy może dotyczyć wielu produktów. Nie tylko spożywczych, ale również związanych z branżą medyczną, lotnictwem, przemysłem stalowym i wieloma innymi dziedzinami.

Polska przoduje w transporcie lądowym na terenie UE. Jakie przedmioty są przewożone najczęściej? Według różnych raportów są to przede wszystkim:

·       materiały budowlane,
·       meble,
·       drewno oraz makulatura.

W czołówce dób importowanych najwyżej znajdują się natomiast auta oraz motocykle.

Popularne kierunki międzynarodowego transportu

Przeprowadzone w 2018 r. badania z Eurostatu donoszą, iż polskie firmy spedycyjne przejęły nawet do 23% transportu drogowego na terenie UE. W tym samym roku transport krajowy wyniósł zaledwie 36% całej translokacji. Oznacza to, że pozostałe 64% dóbr dotyczyło przewozu zagranicznego.

Do najpopularniejszego kierunku należy nas zachodni sąsiad, czyli Niemcy. Wśród pozostałych kierunków spedycyjnych znajdują się natomiast państwa takie jak: Holandia, Francja oraz Włochy.

Na kolejnych pozycjach uplasowali się nasi południowi sąsiedzi - Czechy, Słowacja oraz Węgry. Podobnie wygląda także kwestia przewozu dóbr importowanych do Polski.

Podsumowanie

Transport odgrywa znaczącą rolą w rozwoju gospodarki naszego kraju. Jego rola z każdym kolejnym rokiem również się umacnia. Nic dziwnego, skoro jest on uznawany za jedną z najtańszych metod przewozu dóbr drogą lądową. Jego rozrostowi sprzyja także poprawa sytuacji infrastruktury drogowej oraz rozwój technologiczny.

Duże znaczenie ma także logistyka oraz poszerzana w jej zakresie wiedza. Dzięki działaniom firm spedycyjnych procedury związane z transportem mogą zachodzić znacznie sprawniej. Wygląda również na to, że tendencje te nie ulegną zmianie również w ciągu najbliższych lat.