Najważniejsze informacje

Transport palet

Niezliczona ilość branż używa dziś palet zarówno do magazynowania, jak i do transportu. Ma to swoje proste powody - przewóz towarów ciężkich i wielkogabarytowych jest w ten sposób prosty i bezpieczny. Warto dowiedzieć się o tym trochę więcej.

Czym jest transport towarów na paletach?

Czym jest transport towarów na paletach?

Transport paletowy odbywa się, jak sama nazwa wskazuje, na paletach, najczęściej standardu EURO. Dzięki specyficznej budowie palet, załadunek, jak i rozładunek jest możliwy dzięki wózkom widłowym.

Właśnie z tego powodu nie ma problemu z przewożeniem cięższego i obszernego towaru - najtrwalsze z palet wytrzymają 1000kg obciążenia, jednocześnie pozwalając ustawić na sobie do 2 metrów wysokości przewożonego towaru.

Najczęściej można się spotkać z 4 standardami palet:
EUR1 - 80x120cm,
EUR2 - 120x100cm,
EUR3 - 100x120cm,
EUR6 - 80x60cm.

Znajomość standardu palety pozwala dobrać odpowiedni sprzęt do jej transportu.

Jakie towary transportuje się na paletach?

Transport paletowy nie stał się popularny bez powodu - można na nim przewieźć tak naprawdę wszystko, jeśli tylko zmieści się to gabarytowo na palecie.

Jak wspominaliśmy, są różne wielkości palet - czasem zdarzają się też niestandardowe. Większość towarów, które przeróżne firmy transportują w dzisiejszych czasach, jest w stanie zmieścić się na jednym z typów palet, co sprawia, że nie ma ograniczeń co do rodzaju produktów na nich przewożonych.

Na paletach spotkamy różne towary - przykładowo:
sprzęt RTV i AGD,
meble,
materiały budowlane,
sprzęt muzyczne,
maszyny,

Jak widzimy, praktycznie nie ma ograniczeń co do typu towaru.

Zalety i wady transportu na paletach

Zalety i wady transportu na paletach

Przesyłki paletowe mają bardzo mało wad, a za to wielką ilość zalet. Zaczynając od kosztów - transport paletowy się opłaca.

Szczególnie to widać, gdy przesyłamy wiele małych przedmiotów, które inaczej musielibyśmy wpakować w wiele osobnych przesyłek, które swoim kosztem przekroczyłyby swoją wartość.

Na szczęście palety są bardzo wytrzymałe i przyjmą bardzo dużo towaru na siebie, co sprawi, że zapłacimy za jedną przesyłkę.
Wszechstronność to kolejna wielka zaleta transportu paletowego - możesz na nich przewieźć wszystko to, co się na nich zmieści.
Oprócz standardowych modeli palet, można też znaleźć te spoza standardu, które uniosą na sobie nawet do 1500kg, co pozwala na jeszcze większą ich wszechstronność.

Niezależnie więc od tego, czy przewozimy tysiąc małych przedmiotów, czy jeden ogromny, palety zawsze okażą się przydatne.

Szybkość i sprawność transportu również wypada na korzyść palet. Dzięki użyciu wózków widłowych, towar może być składowany bardzo szybko w magazynach, jak i równie sprawnie przewieziony do środka transportu.

Zasady organizacji transportu na paletach

Ułożenie towary na paletach ma znaczenie, jeśli chcemy bezpiecznie dowieźć towar do docelowego miejsca.
Ciężar towaru powinien być rozłożony równo na palecie, najlepiej tak, by środek ciężkości całości znajdował się na środku palety. Jednak wymierzenie środka ciężkości to nie wszystko.

Warto również układać najcięższe przedmioty najniżej, a lżejsze - wyżej. Pomoże to zarówno ze znalezieniem środka ciężkości, jak i z bezpieczeństwem delikatniejszych towarów.
Oczywiście nie można zapomnieć o podstawie, a więc rozmiarach palety. Nigdy nie powinniśmy przekraczać maksymalnej wysokości ani ciężaru danej palety, gdyż tworzy to niebezpieczeństwo wypadku, gdzie nie tylko towar mógłby zostać uszkodzony.

Poza tym nawet jeśli towar się utrzymuje, gdy jest go za dużo, całkiem prawdopodobne, że osoba transportująca nie podejmie się tego zadania z racji na możliwe niekorzystne konsekwencje.

Transport paletowy jest dziś powszechny z wielu powodów - łatwości transportu, jego wszechstronności, jak i stosunkowo niskiej ceny. Przestrzegając kilku prostych zasad organizacyjnych, możemy przewozić wielkie ilości towaru po całym świecie.